TOGAF Nedir? (The Open Group Architecture Framework)

TOGAF Nedir?

TOGAF bir standarttır.

TOGAF standardına göre bireyler iş verimliliğini maksimum düzeylere getirebilmeyi amaç edinmiştir. TOGAF üzerine yapılan çalışmalarla beraber bu sistemin varlığı dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşları tarafından tescil edilmiş, mimari bir standart elde edilmiş ve küresel çapta varlığını sürdürmekte olan Open Group Architecture Forumu üzerinde de hatrı sayılır işletme tarafından araştırma ve geliştirme çalışmalarının yürütülmekte olduğu bir sistem denebilir.

TOGAF tercih edecek olan bireyler bu standart çerçeveler doğrultusunda verimliliğini maksimize etmeyi hedeflemiştir. TOGAF üzerine yapılan çalışmalar sayesinde düzenli bir şekilde ardışık sürümlerin yayına alınıyor olduğunu takip etmek mümkün olacaktır. TOGAF günümüzde kritik iş ihtiyaçlarına yönelik olarak bireylerin ve kurumsal firmaların tercih ettiği bir alt yapıyı sunmaktadır.

Kurumsal mimari içinde, kurumsal bilgi mimarisi'nin dizayn, planlama, uygulama ve yönetişimine kapsamlı yaklaşım sağlayan bir frameworktür.

2 şubat 2009'da (v8 üstüne evrimsel bir gelişmeyle) v9 lanse edilmiştir. Dünyanın "kurumsal mimari yönetimi" konusundaki en önemli organizasyonları olan open group (www.opengroup.org) ve aogea (association of open group enterprise architects – www.aogea.org) tarafından desteklenmektedir.
www.opengroup.org/togaf/

Enterprise Architecture Hakan Yüksel'in güzel bir paylaşımınıda buraya ekleyelim :)

https://www.linkedin.com/pulse/kurumlarda-neden-kurumsal-mimari-olmal%C4%B1-hakan-y%C3%BCksel/